9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları MEB Sayfa 74

damla nur tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları MEB Sayfa 74

SAYFA 74 CEVAPLARI

1. Tuna, karanfilleri farklı renklerdeki sıvılarda beklettiğimizde neler olacağını görmek amacıyla, beyaz renkli üç karanfil almış ve farklı renkte sıvılar içeren üç bardağa koymuştur. Bir müddet sonra karanfillerin sıvının rengine göre renk değiştirdiğini gözlemlemiştir. Bu durumu nasıl açıklarsınız?

Modifikasyon olareak açıklanır modifikasyon yerine göre değişir örneğin kutup ayısının renginin beyaz lması ve kalın kürke sahip olması

2. İnsan vücudunda yaklaşık olarak %1 oranında karbohidrat, %5 oranında mineral, %15 oranında yağ, %19 oranında protein ve %60 oranında su bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, vitaminlerin neden bu orana katılmadığı ve insanlarda bulunan organik ve inorganik maddelerin toplam ağırlıkları hakkında neler söylenebilir?

Vitaminler, vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan organik maddelerdir. Kalori içermezler. Vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir. 

3. Bir besinin organik mi inorganik mi olduğuna karar vermeye çalışan bir bilim insanı hangi özellikleri dikkate

almalıdır?

Yanlızca kimyasal yapısına ve formülüne bakması yeterlidir. Kimyasal yapısındaki protinlerin çeşidine göre organik mi yoksa inorganik mi olduğunu belirleyebilir. 

4. İnsan vücudunda karbohidrat depolanması sınırlı olduğu hâlde fazla miktarda karbohidrat alındığında şişmanlanmasının nedenini tartışınız

İnsan vücudunda karbonhidratların depolanması sınırlı olduğu halde fazla miktarda karbonhidrat alındığında şişmanlama meydana gelmektedir. Enerji olarak kullanılan ve glikojen olarak depolanan karbonhidratlar eğer aşırı miktarda alınırlarsa bu kez yağ olarak depolanır ve şişmanlamaya neden olur. Bildiğiniz üzere insanın kilo alması yağlanma ile meydana gelmektedir.