Natonun Türkiye deki üsleri Haritası

Buğra Dündar tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Birlik Haritaları

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Nato Türkiye Haritası

Haritayı Büyütmek için üzerine tıklayınız

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (KAAÖ) (İngilizce: North Atlantic Treaty Organization (NATO), Fransızca: Organisation du traité de l'Atlantique Nord (OTAN)), 4 Nisan 1949'da imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanan uluslararası askerî ittifak. Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. NATO'nun merkezi örgütün Kuzey Amerika ve Avrupa'daki 28 üyesinden biri olan Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunmaktadır; örgüte en son Nisan 2009'da Arnavutluk ve Hırvatistan katılmıştır. Buna ek olarak 22 ülke NATO'nun "Barış İçin Ortaklık" adlı girişiminde yer alırken 15 diğer ülke kurumlaşmış diyalog programlarına dahildir. Tüm NATO üyelerinin toplam askerî harcaması, dünyadaki savunma harcamalarının %70'inden fazladır.

İlk birkaç yılında NATO, siyasi bir ortaklıktan fazla değildi. Fakat Kore Savaşı üye ülkeleri harekete geçirdi ve yüksek rütbeli iki ABD'li komutanın yönlendirmesiyle birleşik bir askerî yapı kuruldu. Soğuk Savaş süreci 1955'te kurulan Varşova Paktı'na üye ülkelerle çekişmelere yol açtı. Avrupa ülkeleri ile ABD arasındaki ilişkilerin gücü üzerindeki şüpheler, bağımsız Fransız nükleer caydırıcılığına ve 1966'da Fransa'nın NATO'nun askerî kanadından çekilmesine yol açan NATO savunmasının olası bir Sovyet işgaline karşı güvenilirliğine olan şüpheler ile birlikte zaman zaman artış gösterdi.
1989'da Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra örgüt, Yugoslavya'nın dağılması sürecinin içine çekilmeye başladı ve ilk askerî müdahalelerini 1992-1995 yıllarında Bosna'da ve daha sonra 1999'da Yugoslavya'da gerçekleştirdi. Politik olarak ise Soğuk Savaş sırasındaki eski rakipleriyle iyi ilişkiler kurmaya çalıştı; bunun sonucunda 1999 ve 2004'te birçok eski Varşova Paktı ülkesi ittifaka katıldı. 2001'deki 11 Eylül saldırıları NATO tarihinde ilk kez Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 5. maddesinin uygulanmasına ve saldırıların tüm NATO üyelerine yapılmış sayılmasına neden oldu. Saldırıdan sonra askerler, NATO liderliğindeki ISAF'in emrinde Afganistan'a konuşlandırıldı ve örgüt aralarında Irak'a eğitmen yollanması, korsanlığa karşı operasyonların desteklenmesi ve son olarak 2011'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararı uyarınca Libya üzerinde uçuşa yasak bölgenin uygulanması gibi çeşitli rollerde yer almaya devam etmektedir. NATO üyelerini istişareler için toplantıya çağıran daha az etkili 4. madde üç kere ve sadece Türkiye tarafından, ilki 2003'te Irak Savaşı sırasında ve diğer ikisi 2012'de Suriye İç Savaşı sırasında, silahsız bir Türk F-4 keşif jetinin düşürülmesinin ve Suriye'den Türkiye'ye havan topu atılmasının ardından uygulandı.
NATO'ya yöneltilen eleştiriler arasında, özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde, örgütün "diğerlerine karşı Batı'nın" koruyucusu olduğu düşüncesi bulunmaktadır.