4.Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 134-136-137-138-139 Cevapları

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 4.Sınıf Sosyal Bilgiler

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Sayfa 134-136-137-138-139 Cevapları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı Sayfa 134-136-137-138-139 Cevapları Tuna Matbaacılık 2. Kitap İkinci

SAYFA 134

Elektrik ve Elektrikle Çalışan Teknolojik Ürünler Olmasaydı Bugün Bizler Neleri Yapamazdık

 

Elektriğin keşfi öncesi ve sonrasında insanların yaşantılarında büyük değişiklikler olmuştur. Elektriğin keşfinden önce evler mum, yağ lambası ya da gaz lambası gibi aydınlatma araçlarıyla aydınlatılırdı. Yiyecekler buzdolapları yerine kilerde saklanırdı.

Elektrik insanların çalışma sistemleri ve sosyal hayatını da etkilemiştir.

 Elektrik sanayide, taşımacılıkta, turizmde, endüstride, tıpta ve meskenlerde kullanılmaktadır.

 Elektrik bir enerji çeşididir. Elektrik enerjisi evlerdeki ve iş yerlerindeki aletlerin çalışmasında kullanılır. Elektrik enerjisi bu araç ve makinelerde ısı, hareket ve ışık gibi enerji türlerine dönüştürülebilir.

Elektriğin Günlük Yaşantımızdaki Yeri ve Önemi

 Elektrik enerjisi insanlar tarafından evlerde ve iş yerlerinde en çok kullanılan enerji türlerinden biridir.

İnsan hayatını kolaylaştıran pek çok araç elektrik enerjisiyle çalışır.

 Barajlar, termik ve nükleer santraller gibi tesislerde üretilen elektrik enerjisi, iletim hatlarıyla evlere ve iş yerlerine taşınır.

 Elektriğin günlük yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Elektrikler kesildiğinde onun insanlar için ne kadar önemli bir enerji çeşidi olduğu daha iyi anlaşılır.

 Elektrik enerjisi olmadığında mekanlar aydınlatılamaz. Fabrikalarda makineler çalışmaz. Dolayısıyla üretim durur. Evlerimizdeki çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrikli süpürge ve bilgisayar gibi araçların hiçbiri çalışmaz.

 Tıp, tarım, iletişim ve sanayi elektriğin kullanıldığı alanlardan bazılarıdır.

 Günlük hayatta çok fazla kullandığımız elektriği gözümüzle göremeyiz. Ancak etkilerini hissedebiliriz. Elektrik matkapta hareket, ampullerde ışık, elektrik sobasında ısı olarak hissedilir.

 Elektrik tellerle taşınır. Elektrik, suyun borulardan geçmesi gibi tellerin içinden geçer.

 Elektriğin telden geçmesi için kuvvetin olması gerekir. Elektriğin tellerden geçmesini sağlayan kuvvet, elektrik kaynaklarından sağlanır.

 Elektrikli enerjisi doğal kaynaklardan üretilir. Doğal kaynaklar sınırlıdır ve gün geçtikçe tükenmektedir.

 Evlerde, okulda ve iş yerlerinde elektrik israf edilmeden kullanılmalıdır. Gereksiz yanan lambaları ve gereksiz çalışan araçları kapatmalıyız.

 

Ulaşım Nedir

 

Köyler, şehirler, ülkeler arasında bir yerden bir yere gidiş geliş

…….

SAYFA 136

 

Elektriği Aydınlatma Dışında Başka Hangi İşler İçin Kullanıyoruz

 

Tıp, tarım, iletişim,taşımacılıkta,eğitimde,turizmde, endüstride ,meskenlerde ve sanayi elektriğin kullanılır.

 

Buzdolabında yiyeceklerimizi saklamak için, telefonlarımızı şarj etmek için, fırında yemeklerimizi pişirmek için,hastanelerde hastaları tedavi etmek için birçok makinenin çalışmasında,metro,tramvay elektrikli arabalarda ulaşım için ,fabrikalarda motorların çalıştırılmasında kullanılır

 

Aydınlatma Araçlarının Gelişmesiyle Meydana Gelen Değişiklikler

Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları hava ve çevre kirliliğine neden olduğu için doğaya zarar veriyordu.Günümüzde kullandığımız aydınlatma araçları herhangi bir kirliliğe neden olmaz ve doğaya zarar vermez.Kullanılmaları daha dolaydır.Hatalı kullanılmadığı sürece yangına sebeb olmaz.İstenildiği kadar aydınlatma yapabilir.İstediğimiz renkte aydınlatma yapabilir.

SAYFA 137

 

1-Nurullah Ataç ,zamanımız yolculukta hız istediği için uçağa binenlerin bir daha tren ve vapuru tercih etmeyeceklerini söylüyor.Çünkü uçak, tren ve vapurdan daha hızlı.

2-Tren ,vapur

 3-Zamanını yolcuk sırasında harcamamak, zamandan tasarruf etmek için.İşlerine daha hızlı ulaşmak için.

 

SAYFA 138

Günümüzde kullanılan ulaşım araçlarını geçmişte kullanılan ulaşım araçlarıyla karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

Günümüzde insanlar gelişmiş ulaşım araçlarıyla hızlı ve rahat yolculuklar yapıyorlar.Eskiden haftalar hatta aylarca süren yolculukları

bu araçlar sayesinde artık birkaç saatte tamamlıyorlar.Ayrıca tonlarca ağırlıktaki yükleri binlerce kilometre uzağa kolayca taşıyabiliyorlar.

 Ulaşım araçları yanlızca hayatımızda değil çevremizde de değişikliğe neden olmuşlardır.

 

SAYFA 139

Bir Teknolojik Ürünün Zaman İçindeki Gelişimi : Cep telefonunun Zaman İçindeki Gelişimini görmek için tıklayın

134, 136, 137, 138, 139, 2, 4.sınıf, Bilgiler, Çalışma, cevapları, Ders, ikinci, kitabı, kitap, Matbaacılık, ögrenci, Sayfa, sosyal, Tuna