Türkiye'de Iklim Tipleri

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

TÜRKIYE'NIN IKLIMI
Yurdumuz kuzey yarım küredeki ılıman iklim kuşağındadır. genelde dört mevsim vardır. Ancak denizlerin ve dağların etkisiyle iklim her yörede aynı geçmez.
Türkiye'de başlıca üç iklim tipi görülür

1-AKDENIZ-IKLIMI
Yazları Sıcak ve kurak, kışları ılık ve bol yağışlıdır. en çok yağış kış mevsiminde görülür. Doğal Bitki örtüsü makiler ve çam ormanlarıdır. Makiler her mevsim yeşil kalan bodur bitkileridir. Keçiboynuzu, mersin, böğürtlen, delice, bodur meşe, defne, bodur ardıç... gibi çeşitleri vardır. Yurdumuzun Güney Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz bölgelerinde bu iklim hüküm sürer.

2-KARADENIZ-IKLIMI
Her mevsimi yağışlı ılıman bir iklimdir. Yazları serin, kışları ılık geçer. En çok yağmurlar sonbaharda yağar. Doğu Karadeniz bölümü ülkenin en yağmurlu yöresidir. Yurdumuzun en ormanlık alanı bu bölgedir.

3-KARASAL-IKLIMI(Karasal-Iklim)
Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve Kar yağışlıdır. Yağmurlar en çok ilkbaharda yağar. Iç Anadolu'da, az yağışlı, kışları soğuk yazları sıcak bir kara iklimi vardır. Buralarda ilkbaharlar çok güzel olur.
Doğu Anadolu'daki kara ikliminde kışlar çok sert ve uzun geçer. yurdumuzun en soğuk yöresi Erzurum-Kars civarıdır. Kışın ısı eksi 45-47 derece olur. 7-8 Ay kış yaşanır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise yazları çok sıcak geçen bir kara iklimi vardır. Yağışları çok azdır. Urfa, Mardin, Diyarbakır yöresinde yazın Sıcaklığın 45 dereceye çıktığı olur. kara ikliminde yağışlar az olduğundan Toprak bozkır durumundadır. Bahar yağmurlarıyla yeşeren yamaçlarda renk renk çiçekler açar. Bodur yeşillikler görülür. Yaz kuraklığında hepsi kurur. Ağaçlar daha çok akarsu boylarındadır.

Türkiye'de-yıllık-ortalama-Sıcaklık-dağılışına-baktığımızda;
En-sıcak-Yerler
YAZ → G.D. ANADOLU (Nedeni; nem farklılığı)
KIŞ â†’ AKDENIZ'DIR.
En Soğuk Yerler: YAZ-KIŞ K.D.ANADOLU'DUR. (Erzurum, Kars, Ağrı)
En-fazla-Sıcaklık-Farkı: K.D.ANADOLU (30°C)
En Az ise
D.KARADENIZ'dir. (15°c) Ortalama Sıcaklık Dağılışı
Kıyılar-iç
kesimlere göre daha sıcaktır. Kıyılarda sıcaklığın dağılışı
Enleme-göre
güneyden-kuzeye-doğru-azalır)-paralellik-gösterir

Iç kesimlerde ise sıcaklık yükseltiye göre (batıdan doğuya doru azalır) paralellik gösterir.

Sıcaklık-Dağılışı
Kışın iç ve doğu kesimler kuzeyden gelen Hava kütlelerinin etkisiyle çok soğur. Akdeniz bölgesi ise enlem faktörü sayesinde daha sıcaktır. Kuzey kıyılara gidildikçe bu sıcaklık azalır ama D.Karadeniz'de föhn rüzgârlarının etkisi ve Gürcistan'daki Kafkas dağlarının Sibirya'dan gelen soğuk
havayı-engellemesiyle-kış-Sıcaklığı-Marmara'dan-daha-yüksektir

Yaz Sıcaklık Dağılışı: Yazın Güneydoğu Anadolu enlemin etkisinin yanı sıra Afrika'dan gelen çöl rüzgarlarıyla kavrulur. Yüksekliğin etkisiyle Kuzeydoğu Anadolu yazın en serin yerdir. Kıyı kesimlerde de yazın nemlilik sayesinde aşırı sıcaklar olmaz.
Türkiye'de Don Olayları ve Önemi: Don olayları da kıyıdan iç kesimlere ve batıdan doğuya gidildikçe artar. Bu olayı tarım yerleşme ve ulaşım gibi etkinlikleri çok etkiler. Özellikle mevsim normali dışındaki donlar ve dona alışkın olmayan Akdeniz bölgesi tarım ürünleri büyük zarar görür. Yollarda kazalara ve trenlerin raydan çıkmasına neden olur. Kışın görülen donlar bahar aylarındaki kadar zararlı olmaz. Çünkü karla kaplı tarım alanları dondan korunmuş olur.

Türkiye'de Yağış Çeşitleri ve Önemi
YAÄžMUR
Ikiye ayrılır. Küçük taneli ve yavaş yağana ÇISELI, iri taneli ve hızlı yağana SAÄžANAK yağış denir. Çiseli yağmur daha zararsızdır. Ancak sağanak yağışlarla toprak fazla yağışı hemen ememez ve sellere, dolayısıyla Erozyona neden olur. Tarımsal alanların, hidroelektrik santrallerinin Su ihtiyacı, kurak bölgelerin içme ve sulama suyu, meraların yeşerebilmesi (hayvancılık açısından) yağmurların etkisiyle olur. Buda insan hayatı için çok önemlidir.

KAR
Kar aşırı yağmadıkça tarımsal ürünlere zarar vermez hatta onları dondan korur. Yavaş yavaş eriyerek erozyona sebep olmaz, toprağın su ihtiyacını karşılar yeraltı sularını besler. Ancak aşırı olanı ulaşımı etkiler. Karın yerde kalma süresi B 'dan D 'ya doğru artar.

DOLU
Zararlı etkileri fazla olan bir yağış çeşididir. Yere düşünce çabuk erir ve Seller yol açar, tarım ürünlerine ve hatta eşyalara zarar verir
SIS:
Kara-Kıyı-Yamaç(orografik)-ve-cephe-sisleri-gibi-çeşitleri-vardır.
Görüş mesafesi 1 km'den az olduğunda meteorolojik anlamda o Gün sisli gün sayılır. En fazla sisli gün-sayısı-Iç-Anadolu'dadır.-Akdeniz-kıyı-kesiminde-ise-sis-neredeyse-hiç-görülmez.Ulaşımı olumsuz-etkiler.
Türkiye'de-Yağışın-Dağılışı

Türkiye'de genel olarak kıyı kesimler ve yüksek dağ yamaçları bol yağışlı denize
kapalı-iç-kesimler-ve-çukur-yerler-az-yağışlıdır.

Türkiye Yağışın Dağılışı Haritası

Ayrıca Bakınız

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları SBS Hazırlık Tüm Konular

Çizik Ölçek Yardımıyla Gerçek Uzaklığı Bulma

Fiziki Haritalarda Renklendirme Yöntemi

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları

Türklerin ilk yurdu ve Türk Göçleri Kavimler Göçü

Paraleller ve Meridyenler

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Soruları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Performans Ödevleri

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Ülkeler Ansiklopedisi

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları

Eğitici Flash Oyunlar