Icatlar ve Buluşlar

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 7.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ICATLAR

El Aletleri
Eski atalarımız günümüzden yaklaşık 3,75 milyon yıl önce ayakta durmayı öğrendiler ve çayırlarda yaşamaya başladılar. Yeni işlerde kullanılabilecek biçimde serbest kalan elleriyle, hayvan leşlerinden işe yarar şeyler çıkarmaya ve bitkisel yiyecekleri toplamaya yöneldiler. Zamanla bu işler için el aletleri geliştirdiler. Etleri kesip parçalamak ve kemikleri kırarak içlerindeki iliği çıkarmak amacıyla çakıllar ve taşlar kullandılar. Sonraları, daha iyi kesmeleri için, taşların kenarlarını yonttular. Yaklaşık 400.000 yıl kadar önce, çakmaktaşına biçim verilerek ilk baltalar ve mızrak uçları yapıldı; ayrıca, kemikler sopa ve çekiç olarak kullanılmaya başlandı. Insanoğlu günümüzden yaklaşık 250.000 yıl önce de ateşi buldu. Böylece yiyecekleri pişirebilecek duruma gelen yakın atalarımız, yaban hayvanlarını avlamak için el aletleri yarattılar. Tarım yapmaya başladıklarında da, daha farklı aletlere gereksinme duydular.
Radyo
Radyonun temelleri Guglielmo Marconi'nin Bologna yakınlarındaki evinin tavanarasında yaptığı deneylerle atıldı. Havadan mesaj göndermek için radyo dalgalarından yararlanma düşüncesine kapılan Marconi, uzak yerler arasında telsiz iletişimi olanaklı kılarak ve "ticari eğlence" yaşamını dönüşüme uğratarak dünyayı değiştirecek bir icat gerçekleştirdi. Marconi'nin kullandığı verici Heinrich Hertz tarafından geliştirilmiş bir elektrik kıvılcımı jeneratörüydü. Jeneratörün yaydığı radyo dalgaları, Fransız Edouard Branly'nin icat etmiş olduğu bir "alıcı" tarafından yakalanıyor, alıcı daha sonra radyo dalgalarını bir elektrik akımına dönüştürüyordu. Marconi, 1894'te oda içinde gönderilen radyo sinyalleriyle çalan bir elektrikli zil yapıp, sonraki sekiz yıl içinde Atlas okyanusu üstünden 4.800 km'yi aşan radyo mesajları göndermeyi başardı.

Tekerlek
Tekerlek belki de bütün çağların en önemli mekanik icadıdır: Makinelerin çoğunda, saatlerde, yeldeğirmenlerinde ve buhar makinelerinde, ayrıca otomobil ve bisiklet gibi taşıtlarda tekerlekler ve tekerlek ilkesine dayanan çarklar vardır. Ilk tekerlek günümüzde Irak'ın kuzey kesimini içine alan Mezopotamya'da, günümüzden yaklaşık 5.000 yıl önce ortaya çıktı. Çömlekçilerin kil toprağı işlemede yardımcı bir araç olarak kullandıkları tekerleğin aynı dönemde arabalara takılması, ulaşımda köklü bir dönüşümün yolunu açtı ve ağır gereçler ile büyük eşyaların daha kolay taşınmasını sağladı. Bu ilk tekerlekler, tekparçaydılar ve tahta kalaslardan dilim olarak kesilmiş parçaların birbirine tutturulmasıyla yapılıyorlardı. Ispitli (parmaklı) tekerleklerse, I.I. 2000 dolaylarında ortaya çıktı ve daha hafif oldukları için, özellikle savaş arabalarında kullanıldı. Tekerleğin daha hızlı dönmesini sağlayan göbek takımlarıysa, I.I. 100 dolaylarında geliştirildi.

Sinema
"Görüş algısının sürmesi" ya da "ağtabakası izlenimi" denen olgu ilk olarak 1824'te, Ingiliz hekim P. M. Roget tarafından açıklandı. Roget bir nesnenin birbirine yakın ardışık konumlarını gösteren resimlerin hızla gözün önünden geçirilmesi sırasında, gözün bunları hareket eden tek bir nesne gibi gördüğünü belirledi. Bu yanılsamadan yararlanılarak bir dizi durgun görüntüyle hareketli bir görüntünün yaratılabileceğinin anlaşılması çok zaman almadı ve sonraki 10 yıl içinde, dünyanın her yanında bilim adamları, bunu sağlayacak çeşitli aygıtlar geliştirmeye koyuldular. Söz konusu makinelerin çoğu, garip yeniliklerin ya da oyuncakların ötesine geçemediyse de, slayt projektörlerinde kullanılan aydınlatma sistemlerinin kusursuzlaştırılmasıyla ve fotoğrafçılığın gelişmesiyle birlikte, sinema teknolojisinin ilerlemesine önemli katkıda bulundu. Halka açık ilk başarılı film gösterisi 1895'te Auguste ve Louis Lumiere adlı Fransız kardeşlerin geliştirdikleri sinematografla gerçekleştirildi. Görüntüleri bir selüloyit şeridine kaydeden sinematograf, hem kamera, hem de gösterici aygıt işlevi görmekteydi.

Telefon
Yüzyıllar boyunca insanlar uzak yerlerle haberleşmeyi sağlayacak işaretler gönderme yollarını aradılar. Mesaj iletmek için başvurulan ilk yöntemler, açık havada yakılan ateşler ve parlayan aynalardı. Fransız Claude Chappe 1793'te icat ettiği mesaj iletme makinesine, "uzaktan yazan" anlamında "telgraf" adını verdi. Bu aygıtın işleyişi, kule tepesine takılmış hareketli kolların kullanılmasıyla oluşturulan işaretler yardımıyla rakam ve harfleri iletmeye dayanıyordu. Sonraki 40 yıl içinde elektrikli telgraf geliştirildi ve 1876'da Alexander Graham Bell, ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti. Sağırlarla ilgili çalışmaları, Bell'i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş, "armonik telgraf" adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini bulmuştu. Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu.

Piller
Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi. 1800'de Alessandro Volta (1745-1827), yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı. Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell (1790-1845) gibi başka bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta'nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta, ama yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

Ses Kaydı
Tarihte ilk ses kaydı 1877'de Thomas Edison'un (1847-1931) geliştirdiği ve "konuşan makine" adını verdiği aygıtla gerçekleşti. "Fonograf" ya da daha yaygın olarak "gramofon" diye adlandırılan bu aygıt ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler halinde kaydediyordu. Edison makinesini denemek için önce ahizeye "Merhaba" diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Bu mekanik-akustik kayıt yöntemi1920'de elektrikli sistemlerin ortaya çıkmasına kadar sürdü. Bant kayıt sistemlerini geliştirmek içinse, magnetik ilkeleri kullanıldı. Bu sistemler, 1935'te magnetik plastik şeridin devreye girmesiyle, ardından da 1960'larda mikroelektroniğin kullanılmasıyla, büyük bir ticari başarı kazandı.

ICATLAR     MUCITLER
AKÜ    PLANTE
VINÇ    ROMALI VITRUVIUS
MATKAP    G. SOMMEILER
ARŞIMED BURGUSU    ARŞIMED
ROBOT    E. SPERRY
RADYOAKTIVITE    A. BECQUEREL
RADYUM    CURIE'LER
AMPUL    EDISON
ASANSÖR    E. OTIS
BALON    MONTGOLFIER KARDEŞLER
BAROMETRE    TORIÇELLI
BARUT(DUMANSIZ)    SCHULTRE
BENZIN MOTORU    N. OTTO
BISIKLET    K. MACMILLAN-J. K. STARLEY
BUHAR TRIBÜNÜ    PARSONS
BUHARLI GEMI(GELIŞMIŞ)    FULTON
BUZ MAKINESI    GORRIE
ÇELIK(PASLANMAZ)    BREARLEY
ÇIMENTO    ASPDIN
DAKTILO    C. LATHAM
DENIZALTI    JOHN HOLLAND
DINAMIT    NOBEL
DINAMO    PICINOTTI
DIZEL MOTORU    DIEZEL
DOKUMA MAKINESI    HARGREAVES
DÜRBÜN    LIPPERSHEY
FOTOÄžRAF(ILK ŞEKLI)    NIEPCE
GRAMOFON    BERLINER
HAVA POMPASI    GURICKE
HELIKOPTER    SIKORSKI
HESAP MAKINESI    PASCAL
HOPARLÖR    RICE/KELLOG
JET UÇAÄžI    OHAIN
KAÄžIT IMALI (SELÜLOZDAN)    DAHL
KARBÜRATÖR    DAIMLER
KAUÇUK    GOODYEAR
KRONOMETRE    HARRISON
LOKOMATIF    STEPHENSON
MATBAA    GUTENBERG
MIKROFON    BERLINER
MIKROSKOP    JANSSEN
MORS ALFABESI    SAMUEL MORS
MOTOSIKLET    DAIMLER
NAYLON    DU PONT LABORATUVARI
NEON LAMBASI    CLAUDE
OTOMOBIL (4 TEKERLI)    BENZ-DAIMLER
PARAŞÜT    VERANZIO
PARATONER    BENJAMIN FRANKLIN
PIKAP    EDISON
PIL    VOLTA
PLANÖR    OTTO LILIENTAHI
PROJEKTÖR    SPERRY
RADAR    TAYLOR VE YOUNG
RADYO    MARCONI
RENKLI FILM    WESTCOTT
ROKET    GODDART
RÖNTGEN TÜPÜ    COOLIDGE
SESLI FILM    ERNST RUHMER
SINEMA MAKINESI    LUMIERE KARDEŞLER
TELEFON    GRAHAM BELL
TELESKOP    KEPLER-GALILEO
TELEVIZYON    BAIRD
TELGRAF    MORSE
TELSIZ TELGRAF    MARCONI
TERMOMETRE    FAHRENHEIT-GALILEO-CELSIUS-REAUMUR
TEYP    POULSEN
TRANSFORMATÖR    STANLEY
UÇAK    WRIGHT KARDEŞLER
ZEPLIN    KONT VON ZEPPELIN
DPT    P. MULLER
ELEKTRON MIKROSKOBU    KNOLL VE RUHKA
GEIGER SAYACI    J. H. W. GEIGER
HOVERKRAFT    C. COCKERELL
INÜLIN    BANTING VE BEST
KARBON 14 TARIHLEMESI    W. F. WILLARD
LAZER    C. H. TOWNES
TÜKENMEZ KALEM    L. BIRO
AEROSOL    GOODHUE-SILLIVON
ÇAMAŞIR MAKINESI    HURLEY MACHINE CO.
ELEKTRIK SÜPÜRGESI    CECIL BOOTH
UZUNÇALAR    PETER GOLDMARK
VIDEO    A. PANIATOFF
YALAN MAKINESI    JOHN LARSON
YOL IŞARETLERI    PEREY SHAW

Ayrıca Bakınız

Icatlar ve Buluşlar

Osmanlı Devletinin Kuruluş Dönemi

Meb Asetat Seti Haritaları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 500 Soruluk Tüm Konular Genel Tekrar ve Yazılı Soruları (Bölüm 1)

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Soruları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Konular Ders Notları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Anadolu Türk Beylikleri

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Türkiye Selçuklu Devleti Haritaları

1.Dünya Savaşı Haritaları

Türkiye Haritaları

Dünya Haritaları

Flash Eğitici Oyunlar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları

Türkiye Bölgeler Haritaları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Performans Ödevleri