Fibula Nedir

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif .

MOBILYADA ÖNCÜLER

Frig uygarlığı denildiği zaman akla ilk gelen kuşkusuz Kral Midas'tır. Günümüze ulaşan iki efsanesi vardır Midas'ın. Biri genelde öncesini bilmeksizin sık sık kullandığımız “tuttuğun altın olsun” deyimi. Mitolojiye göre, Tanrı Dionysos kendisine iyilik yapan Kral Midas'ı bu sözle ödüllendirir ve Midas'ın öyküsü günümüze kadar ulaşır. Midas'ın diğer efsanesi de Apollon tarafından cezalandırılması sonucu kulaklarının eşek kulağına dönüştürülmesi. Yunan ve Roma medeniyetini özellikle sanat alanındaki çalışmalarıyla etkileyen Frigler, madencilik ve mobilyacılıkta da pek çok ilke imza atmış. Mozaiği ilk kez mimaride kullanan Friglerin en özgün sanat dalı ise mobilyacılık. Günümüze kadar özelliğini kaybetmeden gelebilen estetik güzelliğe sahip eserlerden biri de kiremit. Kiremit teknolojisi Anadolu'ya ve Frig Hinterlandı'na M.I. 600 civarında ulaşmış.


Fibula ne ola?

Fibula, iki parça kumaşı birbirine tutturmaya yarayan bir takı ve modern çengelli iğnelerin atası. Frigler Aanadolu'da fibula kullanan ilk halk topluluğu. Başkent Gordion'da çok miktarda fibula bulunur.HERŞEYI GÖMMÜŞLER

Serginin küratörü Şennur Şentürk, Friglerdeki eşyayı sahiplenmeye vurgu yapıyor. “Kullandıkları çanak, çömlek, kepçe gibi eşyaları bile benimsemiş ve kimse kullanmasın diye ya kırmışlar ya da eğip büküp mezara koymuşlar. Günümüzde ise anısı olan eşyalar düşünmeden atılıyor, aile fotoğrafları dahi satılıyor. Oysa yıllar önce bir uygarlık kepçenin bile kendi kültürünün bir yansıması olduğunun bilincindeydi.”

Feyza Başar
Yeni Şafak

Ayrıca Bakınız

Anadolu Türk Beylikleri

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Türkiye Selçuklu Devleti Haritaları

1.Dünya Savaşı Haritaları

Türkiye Haritaları

Dünya Haritaları

Flash Eğitici Oyunlar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları