Şahi Topu Resimleri

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Resimlerle Şanlı Tarihimiz

Şahi Topu Resimleri

Şahi Osmanlı Imparatorluğu döneminde yapılıp kullanılmış özel bir savaş topudur. Istanbul'un fethi'nde kullanılmışlardır.

Yapımı 3 ay süren, çizimlerini Fatih Sultan Mehmet'in önderliğinde Türk mühendislerinin yaptığı topun dökümünü Bizanslıların daha önce sınır dışı ettiği Macar Urban adlı bir dökümcü ve  Mimar Muslihiddin Ağa , Saruca Paşa yapmıştır. Bunun yanında döküm ustası olarak Cenevizli Donar Usta diye birisinden de bahsedilir. Ayrıca bir rivayete göre de Macar Urban sınır dışı edilmemiş, Bizans zındanlarından lağımcılar tarafından kaçırılmıştır. Urbain'in döktüğü top ve diğer toplar 1452 senesi Ocak ayının sonlarında Edirne'den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra Istanbul önlerine getirilebilmişti. Edirne'de deneme atışlarıın yapılacağı sırada FATIH SULTAN MEHMET tellallar çığırtarak halkı uyarmış,bu gürültünün kaynağını habe vermiştir.

Fatih Sultan Mehmed'in Istanbul'u almak için döktürdüğü büyük top Şahi adını taşıyordu. Bu topun namlusu 91.5cm idi. 680 kilogram ağırlığındaki güllesini menzili 1200 metre idi. Osmanlı ordusunda daha sonra kullanılan büyük toplara da Şahi adı verildi 1464'te Fatih Sultan Mehmet toplardan kırk iki tanesini Çanakkale Boğazı'nın savunması için Çanakkale Boğazı'na gönderdi. Yüzyıllarca kullanılmadan kalan toplar 1807 yılında Ingiliz Donanmasına karşı kullanıldı. Beklenenin aksine kusursuz şekilde çalışan toplar bir Ingiliz gemisini vurmuş ve 60 denizciyi öldümüştür.Bir tanesi Ingiltere'de, bir diğer tanesi de italya'dır.Günümüzde Fatih döneminden kalma 6 tane top kalmıştır.Bunların en büyüğü ve Istanbul'da ve Boğazlar'da kullanılan şahi adı verilen toptan 1 tane kalmış ve bugün Ingiltere'dedir.Diğerleri ise Harbiye'deki askeri müze bahçesinde olup bunların çapı daha küçüktür.

Resmi Büyütmek için Üzerine TIKLAYINIZ 

Osmanlı Devleti'nin Istanbul'un fethi sırasında kullandığı, Italya'nın Torino kentinde bir müzede bulunan Şahi topu.

 Resmi Büyütmek için Üzerine TIKLAYINIZ

 

Resmi Büyütmek için Üzerine TIKLAYINIZ

Resmi Büyütmek için Üzerine TIKLAYINIZ

Ayrıca Bakınız

 

Şahi Topu Resimleri

Osmanlı Resmi Kıyafet Örnekleri Resimlerii

Truva Atı Trojen Horse

Istanbul'un Fethi Resimleri

Ulubatlı Hasan

Ayasofya

Eyfel Kulesi Eiffel

Tarihi Videolar

Tarihi Resimler

Istiklal Gazetesi

Coğrafi Resimler