Türk Dünyasından Önemli Sanatçılar

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Azerbaycan Türk Edebiyatı

TÜRK DÜNYASINDAN ÖNEMLI SANATÇILAR

* OSMAN TÜRKAY ( 1927-   )
Kıbrıslı şair, yazar ve gazetecidir. Şiirleri, incelemeleri, denemeleri ve çevirileri vardır. Halen Ingiltere'de yaşamaktadır. Uluslararası ödülleri vardır.
ŞIIR: YEDI TELLI, UYURGEZER, EVRENIN DÜŞÜNDE GEZGIN, KIYAMET GÜNÜ GÖZLEMCILERI  

*ÖZKER YAŞIN ( 1932 -   )
Kıbrıs'ta doğmuş şair ve yazardır. Öykü, tiyatro, şiir ve roman türlerinde eserler vermiştir. Halen Kıbrıs'ta yaşamaktadır.
ŞIIR: KIBIS'TAN ATATÜRK'E, BAYRAKTAR DESTANI, MEHMETÇIK KIBRIS'TA, ATATÜRK'E SAYGI DURUŞU¦
ROMAN: KIBRIS'TA VURUŞANLAR, KIBRISLI KAZIM, GIRNE'DEN YOL BAÄžLADIK
ÖYKÜ: BÜTÜN KAPILAR KAPANDI¦

*CENGIZ DAĞCI    (9 Mart 1920 )

Roman ve öykülerinde Kırım Türk'ünün dramını anlatır. Yazar, eserlerine yaşadığı olayları konu olarak alır.
KORKUNÇ YILLAR, YURDUNU KAYBEDEN ADAM,
ONLAR DA INSANDI, O TOPRAKLAR BIZIMDI, DÖNÜŞ, ÜŞÜYEN SOKAK¦

*CENGIZ AYTMATOV   ( 1928)

Kırgız Türk edebiyatının dünyaca tanınmış yazarıdır. Eserlerinde doğa, aşk ve vatan sevgisi geniş yer tutar. Ilhamını Manas ve diğer Kırgız destanlarından ve efsanelerinden alır. Romanlarının ana konusu olan savaş ve aşkı, simgesel, mecazlı anlatımla ve başarılı bir üslupla dile getirmiştir. CEMILE adlı romanı dünyada bütün zamanların en çok okunan aşk romanı seçilmiştir.
TOPRAK ANA, GÜN OLUR ASRA BEDEL, YÜZ YÜZE SELVI BOYLUM, MASALDAN SONRA, DENIZ KIYISINDA KOŞAN ALA KÖPEK, CENGIZ HAN'A KÜSEN BULUT, KIZILELMA, DIŞI KURDUN RÜYALARI¦

*BAHTIYAR VAHAPZADE  ( 1925 )
Azerbaycanlı şair. Şiirlerinde dil bilinci ve yurt sevgisi geniş yer tutar. Ayrıca içinde yaşadığı toplumun aksak taraflarını şiirlerine konu edin şair, zaman zaman hayatın çelişkilerini de aksettirir. Şair, klasik ve geleneksel Azerbaycan şiirini çok iyi tanıdığından her iki türde de başarılı eserler vermiştir.
MENIM DOSTLARIM, ÇINAR, AYLI GECELER, TAN YERI, GÜN VAR BIN AYA DEĞER¦

*ŞEHRIYAR    ( 1904-1988)
Çağdaş Azeri edebiyatının büyük şairlerindendir. Heyder Babaya Selam şiirinden sonra bitin Güney Azerbaycanlı şairlerin lideri durumuna yükselmiştir. Bütün şiirlerinde akıcı ve sade bir Azerbaycan Türkçesini kullanan şair sadece Azerbaycan'ın değil bütün Türk dünyasının sevilen şairleri arasında yer alır.

*GASPIRALI ISMAIL BEY  ( 1851-1914)
Kırımlı yazar, gazeteci ve fikir adamıdır. Bir ara (1875) Istanbul'a gelmiştir. Kırım'da Tercüman-ı Ahval-ı Zaman adlı bir gazete çıkarmış, Rus topraklarındaki Türklerin ve dünya Türklüğü'nün dilde, fikirde, iş'te birlik ilkesi etrafında işbirliği yapmasını savunmuştur. Düşünceleri Asya Müslümanları ve bütün Türkler arasında yankı uyandırmıştı. Ömrünün son yıllarlında yine Türkiye'de bulunmuş, Milli edebiyatçılar üzerinde de etkili olmuştur.
RUSYA MÜSLÜMANLARI, AVRUPA MEDENIYETINE BAKIŞ, ATLASLI CIHANNAME¦

*AYAS ISHAKI   ( 1878-1954)
Kazan Türklerinin tanınmış edebiyat, düşünce ve siyaset adamlarındandır. Roman, hikaye, tiyatro türlerinde önemli eserler vermiştir.
ÖYKÜ: ZINDAN, FAMILYA SAADETI, ULUG BEYREM (BÜYÜK BAYRAM)
ROMAN: EVE DOĞRU, TATARIN KIZI
OYUN: HAYAT YOLUNDA, KIYAMET¦

*MAHDUM KULU

18. yy Türkmen şairlerindendir. Türkmenistan'da çok sevilen bir halk ozanıdır. Kahramanlık şiirleri, günlük yaşamı yansıtan şiirler, tasavvuf etkisinde şiirler yazmıştır.  Mahdum Kulu Divanı  adı altında bir araya getirilen şiirleri - bizdeki Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre koşma ve ilahileri gibi- Türkmen halkı arasında sözlü olarak da yaşamaktadır.

*ATA ATACANOĞLU  (19220-     )
Türkmenistan'ın çağdaş şairlerindendir. Tiyatro oyunları da yazmıştır. Şiirlerinde duru, içten, lirik bir anlatımı vardır. Heceyle de serbest nazımla da şiirler yazmıştır.
ŞIIR: GUŞGI GALASI, SALLANCAĞIM SEHRA MENIN, ÇAKMAK, MEN SIZE BARYAN

*ZIYA SAMEDI   ( 1914 -     )
Doğu Türkistan-Uygur Türk yazarlarındandır. Tiyatro, roman, öykü türlerinde eserler vermiştir.
ROMAN: YILLARIN SIRRI, AHMET EFENDI¦
ÖYKÜ: BIR TANE SIGARA, KAYSILAR OLGUNLAŞTIĞINDA, DERTLININ INLEYIŞI¦

*ABDÜLHAMIT SÜLEYMAN ÇOLPAN (1897-1938)

Özbek Türk Edebiyatı'nın önde gelen şairlerindendir. Yenilik Döneminin önemli savunucularındandır. Gençliğinde yazdığı şiirlerde Ali Şir Nevai'yi, Fuzuli'yi, Tagor'u örnek almıştır. Duygulu, atak, zeki bir özgürlük şairidir. Bağımsızlık, kadın hakları, eğitim gibi çeşitli konulara da yer vermiştir. Orta Asya halk şiirinden olduğu gibi Tevfik Fikret, Cenap Şahabettin, Mehmet Emin Yurdakul, Mehmet Akif gibi şairlerimizden de etkilendiği görülür. Ulusunu aydınlatmak için, dünya edebiyatlarından Özbekçeye çeviriler de yapmıştır.
ŞIIR: UYANIŞ, BULAKLAR, TAN SIRLARI, KOŞUKLARIM
TIYATROLARI: HALIL FELENK, ZAMAN HATUNU, UZUN KULAKLI BABA, YARKIN AY¦
ROMAN: Gece ve gündüz¦

Ayrıca Bakınız

*Islamiyet Öncesi Türk Edebiyatı
*Islami Devir Türk Edebiyatı
*Batı Etkisindeki Türk Edebiyatı
*Cumhuriyet Dön Türk Edebiyatı
*Türk Cumhuriyetleri Edebiyatı
*Türk Toplulukları Edebiyatı
*Batı Edebiyatı
*Dünya Edebiyatı